Povijest škole

U građi za povijest školstva Kraljevine Hrvatske i Slavonije Antuna Cuvaja tom VIII. stoji:
"Naredbom kr. hrv.-slav. -dalm. zemalj. vlade, odjela za bogoštovlje i nastavu, od 7. kolovoza 1895. br. 11. 743 izadni su normalni nacrti za gradnju seoskih pučkih škola. Toj je naredbi pridodan i naputak za gradnju, koji govori: o glavnim načelima za gradnju jednostavnih zgrada, o gradilištu, o načinu gradnje, o uređenju školske sobe i hodnika, o školskom pokućstvu, o uahodima, o učiteljskim stanovima, o postupku kod osnivanja i gradnje nove škole.

Po ovim nacrtima sagrađene su mnoge školske zgrade širom mile nam otadžbine.

Godine 1897. u Kraljevini Hrvatskoj i Slavoniji izgrađeno je 17 škola, a među njima i škola u Zagrebu - Horvatima."

U to vrijeme dok nije sagrađena škola u Horvatima, djeca iz Savske ceste i sela Horvati polazila su dječačku i djevojačku donjogradsku školu u Samostanskoj ulici (danas Varšavska). Manji broj đaka polazio je vježbaonicu uz Mušku učiteljsku školu, školu u Krajiškoj ulici i školu u Samostanu sestara milosrdnica.

Više pročitajte i pogledajte u prilogu...

3b 1938.jpg
 4b 1939.jpg