Sudionici prvog studijskog posjeta u Hrvatskoj posjetili su OŠ Horvati
Autor: Suzana Delić, 31. 10. 2011.

Od 10.  do 14. listopada 2011. trajao je  prvi Studijski posjet u Hrvatskoj u okviru Programa za cjeloživotno učenje Europske Unije u organizaciji Hrvatske akademske i istraživačke mreže – CARNeta.

Posljednjeg dana studijskog posjeta sudionici su posjetili i OŠ Horvati.

Pogledajte i slike s ovog događaja u našoj školi u foto-galeriji.

Prvi dan studijskog posjeta sudionike je ispred CARNeta pozdravio ravnatelj Zvonimir Stanić i zaželio im dobrodošlicu. Ispred Agencije za mobilnost i EU programe, koja na nacionalnom nivou koordinira Studijske posjete kao dio Programa za cjeloživotno učenje Europske Unije, sudionike je pozdravila i gospođa Dragana Glivetić. Tijekom prvoga dana, sudionici su imali priliku upoznati se s ustanovom CARNet te aktivnostima i projektima CARNetovog odjela za podršku obrazovanju.  Prof.dr.sc.  Vedran Mornar sudionicima je predstavio sustav državne mature i upisa na visokoškolska učilišta, a sudionici su prvoga dana posjetili i Sveučilišni računalni centar – Srce gdje im je ravnatelj dr.sc. Zoran Bekić predstavio ulogu Srca na Sveučilištu u Zagrebu i šire, a voditeljica centra za e-učenje Sandra Kučina Softić predstavila djelatnosti Centra te međunarodni projekt pod nazivom “Poboljšanje kvalitete obrazovanja primjenom tehnologija e-učenja” (EQIBELT – Education Quality Improvement by e-Learning Technology). Sudionici posjeta su tom prilikom razgledali računalnu halu Srca te se upoznali s ostalim resursima kojima Srce raspolaže. Na kraju radnoga dana dio sudionika je imao priliku predstaviti sebe i instituciju iz koje dolaze.

U utorak 10. listopada su sudionici studijskog posjeta otputovali u Rijeku gdje su se upoznali s projektom uvođenja e-učenja na Sveučilištu u Rijeci te posjetili Osnovnu školu „Rikard Katalinić Jeretov“ u Opatiji koja je predstavila projekt GLOBE te prezentirala sudionicima posjeta na koji način su implementirali e-učenje u školu.

Do kraja studijskog posjeta, sudionici su posjetili Fakultet organizacije i informatike u Varaždinu te Fakultet elektronike i računarstva i Osnovnu školu Horvati u Zagrebu, a putem videokonferencijske prezentacije sudionicima je bila predstavljena  suradnja škole Veliki Bukovec sa školama u Hrvatskoj i svijetu te  E-medica – projekt povezivanja zdravstvenih škola iz Republike Hrvatske i inozemstva za poboljšanje kvalitete strukovne edukacije uz uporabu ICT-a Medicinske škole Ante Kuzmanić u Zadru. Posljednjeg dana posjeta sudionici su se upoznali s projektom Medicinskog fakulteta u Zagrebu InterMeCo – Interaktivni medicinski fakulteti.

Treći dan studijskog posjeta, 12. listopada 2011, nakon posjete Fakultetu organizacije i informatike,  Varaždin, Sveučilišta u Zagrebu, sudionici i organizatori studijskog posjeta Improving learning and teaching by institutional collaboration supported by ICT (Unapređenje učenja i poučavanja kroz institucionalnu suradnju uz podršku IKT-a) posjetili su i Ured predsjednika Republike Hrvatske.

Tom prigodom imali su priliku upoznati predsjednika Ivu Josipovića koji im se na početku ugodnog razgovora ukratko predstavio te ih upoznao s poviješću i značenjem ustanove u kojoj se nalaze.

U daljnjem razgovoru, predsjednik Josipović istaknuo je važnost primjene tehnologije u svim segmentima suvremenog društva pa tako i u obrazovanju. Ravnatelj CARNeta, gospodin Zvonimir Stanić predstavio je važnost i značenje ovog studijskog posjeta za CARNet dok ga je koordinatorica studijskog posjeta Aleksandra Mudrinić Ribić upoznala s ustanovama koje su sudionici do sada posjetili te aktivnostima koje ih do kraja studijskog posjeta još očekuju.

Više o posjetu predsjedniku ovdje.

Posljednjeg dana studijskog posjeta sudionici su posjetili OŠ Horvati gdje je nakon ljubaznog govora dobrodošlice ravnateljice Biserke matić-Roško prezentaciju pod nazivom  Videoconferencing as a Support for Networking and International Co-operation of Schools održala učiteljica Suzana Delić. U tijeku prezentacije svoja iskustva su sudionicima prenijeli i učenici Maria Radoš, Franka Dučić,  Matija Kordić i Margarita Božiković.

Napomena: većina teksta je preuzeta sa stranica CARNeta.