MEĐUNARODNI DAN ZAŠTITE OZONSKOG SLOJA
Autor: Suzana Delić, 22. 9. 2016.

GLOBE skupina organizirala je radionicu povodom Međunarodnog dana zaštite ozonskog sloja.

Učenici su kroz prezentacije objasnili što je to ozonski sloj te učili kako ga zaštiti.

“Ozon i klima: Obnovljeni naporima ujedinjenog svijeta”, slogan je ovogodišnjeg Međunarodnog dana zaštite ozonskog sloja koji se obilježava 16. rujna kako bi se naglasila važnost provedbe Montrealskog protokola o tvarima koje oštećuju ozonski sloj.

Ministarstvo zaštite okoliša i prirode tim povodom ističe da je ukidanjem proizvodnje i potrošnje štetnih tvari ne samo zaustavljeno daljnje oštećivanje ozonskog sloja, nego se on oporavlja. Prema najnovijem izvješću UN-a predviđa se da će se ozonski sloj oporaviti do 2050. godine.

Dosad je postignut velik uspjeh u zaštiti ozonskog sloja isključivanjem iz uporabe tvari koje ga oštećuju kako bi se i time izbjeglo štetno djelovanje UV zraka na zdravlje i okoliš. Međutim, kako se radi o postojanim tvarima, smanjenje njihovih koncentracija u stratosferi sporo pada te stručnjaci predviđaju potpunu uspostavu prirodne ravnoteže stvaranja i razgradnje ozonskog sloja oko 2050. godine.

Ove godine obilježava se 29. godišnjica Montrealskog protokola, najuspješnijeg međunarodnog sporazuma u zaštiti okoliša koji danas broji 197 zemalja članica.