OBAVIJEST_SAMOTESTIRANJE
Autor: Suzana Delić, 9. 2. 2022.

Poštovani roditelji,

prema uputama Ministarstva znanosti o obrazovanja od ponedjeljka 14.2.2022.
počinje samotestiranje učenika.

Provođenjem mjere samotestiranja ukinula bi se obveza samoizolacije učenika koji su bili u kontaktu s Covid-pozitivnom osobom, a nemaju simptome bolesti.

Samotesiranje sa SARS-CoV-2 brzim antigenskim testovima je dobrovoljno i besplatno.

Preporuka je da se učenici samotestiraju nedjeljom/ponedjeljkom prije nastave (ovisno o turnusu) te da roditelji obavijeste razrednice o rezultatima testiranja.

Ukoliko ne želite da Vaše dijete provodi mjesru samotestiranja sa SARS-CoV-2 brzim antigenskim testovima, molimo Vas da ispunjeni i potpisani obrazac (u prilogu) vratite razrednici. U tom slučaju, testovi Vam neće biti uručeni te će Vaše dijete nakon kontakta s Covid-pozitivnom osobom morati u izolaciju.

U slučaju pristanka (smatra se da roditelj pristaje ukoliko ne potpiše navedenu izjavu) bit će Vam uručena dva SARS-CoV-2 brza antigenska testa za samotestiranje u ponedjeljak 14.02.2022. i ponedjeljak 28.2.2022.

Testovi će Vam biti dostavljeni čim budu isporučeni Školi od strane Civilne zaštite.

Kao i od početka pandemije, učenici ne dolaze u školu ako imaju simptome zarazne bolesti (povišena tjelesna temperatura, kašalj, teškoće u disanju, poremećaj njuha i okusa, grlobolja, proljev, povraćanje).

POSTUPCI SAMOTESTIRANJA U SLUČAJU BLISKOG KONTAKTA S POZITIVNOM OSOBOM:

1. U slučaju pojave pozitivnog učenika u razredu u toku tjedna:
- svi učenici koji se samotestiraju će od škole dobiti test te će ih sljedeći dan prije nastave roditelji testirati i akos u negativni poslati u školu;
- učenici čiji se roditelji nisu odlučili na provođenje mjere redovitog dobrovoljnog tesiranja idu u samoizolaciju 7 dana te nastavu prate online

2. Učenici koji su preboljeli Covid -19 u zadnja 4 mjeseca i koji su cijepljeni i bili su u kontaktu s pozitivnom osobom mogu:
- sudjelovati u redovitom samotestiranju kao i ostali učenici;
- mogu se samotestirati odmah nakon kontakta i 5-7 dan od kontakta - testove će dobiti od škole
- ako ne sudjeluju u samotestiranju roditelji sami nabavljaju testove i provode testiranje;

3. Ako u kućanstvu postoji pozitivna osoba (obavezno je odvojiti od učenika), učenik može biti oslobođen samoizolacije jedino ako:
- je roditelj pristao na mjeru samotestiranja i ako se još dodatno samotestira svaka 2 dana i još 7 dana nakon izolacije pozitivnog ukućana u vlastitom aranžmanu.

Prema uputama proizvođača, učenici mlađi od 16 godina provode samotestiranje uz nadzor ili pomoć odraslih osoba.

Razrednice će obavijestiti sve roditelje o detaljima vezanim uz samotestiranje i preuzimanje testova.

Pod opširnije se nalaze upute ministarstva znanosti i obrazovanja i ostali relevantni dokumenti.

S poštovanjem,

Biserka Matić-Roško,