Dan sigurnijeg interneta 2011.

Tema Dana sigurnijeg interneta 2011. bili su  su  virtualni životi, a slogan ''To je više od igre, to je tvoj život''. Tema ''virtualni životi'' obuhvaća online igranje igara i korištenje društvenih mreža, odnosno dvije najpopularnije online aktivnosti mladih u Europi.

Nekoliko važnih činjenica:

• mladi u Europi provode u prosjeku 8 sati tjedno na igranje online igara;
  • Facebook ima preko 500 milijuna aktivnih korisnika;
  • 50% aktivnih korisnika svakodnevno su na Facebooku ;
  • korisnici na Facebooku provodu u prosjeku 700 milijardi minuta mjesečno;
  • preko milijun korisnika Facebooka u Hrvatskoj, od čega preko 150.000 maloljetnika;
  • najveća masovna, multiplayer online igra na svijetu – World of Warcraft – ima preko 12 milijuna pretplatnika.

Imajući u vidu navedeno, važno je podići razinu svijesti o ispravnom korištenju tehnologije te privući pozornost na potrebu zaštite od rizika koje ona može donijeti, posebno najranjivijoj skupini stanovništva – djeci. Stoga će se poruke u okviru ovogodišnjeg Dana sigurnijeg interneta usmjeriti na ukazivanje na rizike s kojima se suočavaju mladi ljudi prilikom korištenja interneta, bilo da je riječ o igranju igara, postavljanju sadržaja na YouT ube kanal ili komunikaciji s drugim osobama te savjetovanje kako na siguran način koristiti tehnologiju.

Dan sigurnijeg interneta obilježava se svake godine drugog dana drugog tjedna drugog mjeseca u godini u cilju promicanja sigurnog i odgovornog načina korištenja interneta i mobilne telefonije, posebno među populacijom djece i mladih. Pritom INSAFE organizacija svake godine odabire temu u okviru koje će se organizirati aktivnosti obilježavanja ovog dana.

Inicijativa obilježavanja Dana sigurnijeg interneta pokrenuta je 2004. godine u okviru Programa sigurnijeg interneta plus od kada se nastavlja širiti na sve više država, da bi 2010. godine obuhvatila 65 država.

Više informacija: http://www.saferinternet.org/web/guest/safer-internet-day

Zagreb, 30. ožujka 2011. godine  – Kako bi aktivno doprinijeli podizanju razine svijesti šire javnosti o potrebi sigurne i odgovorne uporabe informacijsko-komunikacijske tehnologije, Središnji državni ured za e-Hrvatsku i zajednica Suradnici u učenju organizirali su multimedijsku izložbu ''Zajedno za sigurniji internet''.

Na izložbi su predstavljeni radovi učenika osnovnih i srednjih škola Republike Hrvatske koji su u sklopu akcije ''Sigurniji internet za djecu'' zajednice Suradnici u učenju, okupljene oko portala ucitelji.hr i digitalnog časopisa Pogled kroz prozor, svojim radovima upozorili vršnjake na moguće opasnosti na internetu te ih savjetovali  kako se primjereno, odgovorno i sigurno ponašati na internetu. Cilj današnje izložbe je podići razinu svijesti šire javnosti o potrebi sigurne i odgovorne uporabe informacijsko komunikacijske tehnologije, s naročitim naglaskom na djecu kao aktivne korisnike interneta.

Tom je prilikom, ispred zajednice Suradnici u učenju, profesorica i nositeljica projekta ''Sigurniji Internet za djecu'', Lidija Kralj, izjavila: ''Akcija Sigurniji Internet za djecu trajala je tijekom siječnja, veljače i ožujka 2011. godine i obuhvatila je roditelje, učitelje i učenike. Izložba multimedijskih radova prikazuje 184 rada koje je izradilo 400 učenika u sklopu te akcije. Učenici su vrlo kreativno uobličili svoje znanje o sigurnom korištenju interneta u interaktivne igre, videozapise, prezentacije, multimedijske postere i programske sadržaje. Ovom prilikom zahvalila bih Središnjem državnom uredu za e-Hrvatsku na gostoprimstvu i pruženoj podršci.''

Na spomenutoj izložbi vrlo uspješno s dva nagrađena rada sudjelovali su i učenici OŠ Horvati te su isti učenici sudjelovali svojim radovima i na izložbi u Središnjem državnom uredu za e-Hrvatsku. (Franka Dučić, Maria Radoš, Dora Majerović, Aldo Jukić)