Završili smo Comenius projekt Young Europeans Say: Break Walls, be tolerant!
Autor: Suzana Delić, 7. 10. 2013.

Comenius projekt Young Europeans Say: Break walls, be tolerant! dvije nezaboravne godine „stanovao“ je u zagrebačkoj Osnovnoj školi Horvati. O toleranciji učenici su učili na najbolji mogući način, razmjenjujući iskustva pri međusobnim susretima, putujući u muzeje kako bi svjedočili netoleranciji koja je uzela toliko nevinih života u prošlom stoljeću pa sve do obilaska Auschwitza u kojem su upoznali strahote koje su se događale u Poljskoj, i ne samo u Poljskoj, nadajući se da se slični događaji neće nikada više ponoviti.

Kako su sami učenici budući građani Europe i svijeta, pojedinci koji će donositi odluke, zasigurno će nakon sudjelovanja u ovom projektu vrlo lako u budućnosti reći NE svakoj netoleranciji. Vjerujemo da su učenici kroz ovaj projekt koji je OŠ Horvati provela zajedno s još 7 europskih škola postali svjesniji europske prošlosti ali i svjesniji da i oni sami snose odgovornost za europsku budućnost.

U godini u kojoj je naša zemlja postala punopravnom članicom Europske unije, učenici osam europskih škola učili su o temeljnim sastavnicama EU te sastavili kviz. To je samo jedan mali dio aktivnosti koje su provedene od 2011. do 2013. godine.

Projekt je proveden uz financijsku, ali i svaku drugu potrebnu potporu, Agencije za mobilnost i programe EU. Susretljivost, ažurnost, ljubaznost samo su neke od osobina koje krase mladu ekipu Agencije koja je učiteljima koji provode projekt uvijek od velike pomoći.

U projektu Young Europeans Say: Break walls, be tolerant! OŠ Horvati provela je 25 mobilnosti. Koordinator projekta u školi bila je diplomirana učiteljica Suzana Delić, a veliku potporu imala je u ravnateljici mr.sc. Biserki Matić-Roško. U projektu je aktivno sudjelovalo više učitelja, a na završni susret u Milanu putovala je i dipl. učiteljica Dubravka Rušnov.

Dvanaest učenika škole putovalo je u Švedsku i Poljsku i sami susreti s prijateljima zasigurno će im ostati duboko u sjećanju.

OŠ Horvati bila je u ožujku 2012. i domaćin učiteljima i učenicima iz Poljske i Švedske. Zajednički razgled Zagreba, otoka Krka i hrvatske baštine, snimanje filmova te prezentacija u skupinama u kojoj su bili učenici iz triju zemalja ostavilo je velik, pozitivan trag na sve sudionike.

Posljednji susret održan je u Ceranu kraj Novare (Milano). Svatko od sudionika bio je izuzetno ponosan na sve ono što su učenici zajedno sa svojim učiteljima postigli u dvije godine.

Slike sa susreta podsjećat će sudionike na provedeno zajedničko vrijeme, postignute rezultate, ali ih i potaknuti na ponovno sudjelovanje u programima Agencije za mobilnost i programe EU.